DRUŽENJE S KUR´ANOM U GRADU PRINČEVA: 20 učenika u ljetnoj školi u Turskoj!

Islamski centar rijeka mala

da6-600x338

Druženje s Kur´anom, međusobno druženje uz spominjanje Allahovog dž.š. imena, mnogobrojni izleti i nova kultura te tradicija obilježiše skoro trotjedni boravak 20 naših učenika – mektebaša, njihovih pratitelja te prevoditelja u gradu prinčeva – Amasyi.

Deset djevojaka te deset mladića iz nekoliko različitih medžlisa, a u pratnji m. Suade Hadžić i Vahida ef. Hadžića te prevoditelja Medine Škorić i Amela Bešlagića, put je započelo 3. kolovoza 2015. sa zagrebačke zračne luke Pleso. Glavno odredište svima bila je Amasya, grad u Turskoj koji je stotinjak kilometara udaljen od Crnoga mora, a s čijim muftijstvom je pobratimljeno naše. Cilj putovanja bio je boravak u školama Kur´ana, druženje s Kur´anom, ojačavanje imana, upoznavanje novoga načina života, nama inače nepristupačnoga. Međusobna druženja započela su već u Istanbulu prvoga dana, a u jednome od najvećih svjetskih gradova naši učenici posjetili su dva čuvena simbola – Aju Sofiju te Plavu džamiju (Sultan Ahmedovu). Dolazak u Amasyu obilježio je početak novog razdoblja za sve naše učenike, početak životnoga iskustva i korisnoga druženja. Učenici su tijekom boravka u školi Kur´ana učili i o ahlaku, objašnjeni su im pojedini hadisi i ajeti, djevojke su naučile napamet suru En Nebe te jedno ašere, a dečki su uz redovan program nastave imali i među sobom trojicu prijatelja koji uče hifz, a svi su uputili dove da ih Allah dž.š. ojača na tom putu i da Islamska zajednica u Hrvatskoj što prije bude obogaćena s tri mlada hafiza, ako Bog da. Osim posvećivanja ibadetu, dovama, učenju Kur´ana, učenici su imali i nastavu turskog jezika koju su organizirali prevoditelji Medina i Amel, a voditelji muallima Suada i efendija Vahid brinuli su o obavljanju namaza u džema´atu, činjenu dova za „tajnoga“ prijatelja, korištenju svih blagodati koje Turska pruža u pogledu Islama. Učenici su boravkom u školama Kur´ana imali priliku upoznati novi način života njihovih turskih vršnjaka koji u školama ovakve vrste ostaju nekoliko godina i nakon toga postaju hafizi i hafize. Pružena je i prilika te upućen poziv da i naši učenici prisustvuju hafiskim dovama koje predstavljaju najveću svečanost u nečijem životu. Jedino boravak u takvom okruženju i osobno prisustvo mogu opisati način života kojim žive tamošnja djeca, ljepote namaza i džamija. Kao da se srce raširi kada se začuje ezan s nekoliko munara obližnjih džamija, a u vrijeme namaza kao da grad stane i preseli se u džamije… Kako bi što bolje upoznali i osjetili sve te čari, ljepote grada i pokrajine Amasye, vrijedni domaćini na čelu s  muftijom Ismailom Ipekom pripremili su brojne izlete za naše učenike. Upoznavanje s Amasyom započelo je šetnjama uz Zelenu rijeku šetnicom pod planinom okruženom građevinama iz osmanlijskoga doba. Posjećeni su i mnogobrojni muzeji, kao što je Muzej ljubavi i priča o Ferhatu i Širin, Povijesni muzej Amasye, Muzej prinčeva, Minijaturna Amasya, kraljevske grobnice u planini, kompleks Sultan Bajazidove džamije, mostovi, vidikovci. Osim Amasye, učenici su posjetili Samsun, grad na Crnome moru, Tašovu, grad s jednim od najljepših jezera, špilju Balidža, mjesto Suoluova, stari grad Merzifon, Tokat, Ziyaret. Domaćini su svaki dan učenicima upotpunili nekim iznenađenjima, a osim muftije, ogromno gostoprimstvo ukazali su i gradonačelnik te župan, gospoda Ibrahim Halil Comaktekin i Cafer Ozdemir. Uz učitelje kao što su Ali Šen i Zeliha Saglik, naše splitske muallime, vrijedne učenike, gostoljubive i neprocjenjive domaćine, tri tjedna boravka u Amasyi prošla su neizmjerno brzo i u ugodnoj atmosferi.

Svima je to bilo životno iskustvo za koje ne postoje dovoljne riječi zahvale, fotografije koje bi to pokazale ili osoba koja bi to prepričala. Iskustvo je to koje je povezalo učenike međusobno, stvorilo nova prijateljstva, svima ulilo dodatnu snagu za borbu na Pravome putu i dalo nadu da Allah dž.š. usliša dove i ponovno okupi ovu veliku grupu jednoga dana u zdravlju, rahatluku, još snažnije, marljivije i sve ih nagradi Džennetom. Stoga su iz Amasye odjeknule ogromne zahvale obojici muftija, uvaženome dr. Azizu ef. Hasanoviću te amasyanskome muftiji Ismailu ef. Ipeku. Uz druženje s Kur´anom u Gradu prinčeva svatko je osjetio dašak svoga najvećeg bogatstva – vjere Islama!

H.M.