Održana sjednica Mešihata IZ u RH

Danas je u Islamskom centru Zagreb održana 17. redovna sjednica Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj kojoj su prisustvovali svi članovi Mešihata, vjersko prosvjetna referentica, tajnik Mešihata i pravnik Mešihata. Danas se navršilo i 28 godina od svečanog otvorenja Zagrebačke džamije te je sjednica započela u svečanom tonu učenjem sura Jasin i Fatihe kojima smo se sjetili svih vakifa i neumornih aktivista koji su se ugradili trajno u temelje razvoja naše zajednice. Zamolili smo Allaha dž.š. da ih obilno nagradi. Vrlo opsežan i sadržajno bogat dnevni red obuhvatio je značajne točke koje su razmatrale događaje između dvije sjednice, izvješća o ramazanskim aktivnostima, Vjersko-prosvjetne službe o prošloj školskoj/vjeronaučnoj godini, rezultatima postignutima u Islamskoj gimnaziji dr. Ahmeda Smajlovića u protekloj godini, te o planovima za tekuću školsku i vjeronaučnu godinu. Događaji između dvije sjednice su bili toliko brojni i značajni da je teško bilo izdvojiti bilo koji od navedenih. Potvrđen je nastavak velike dinamike i iznimne šarolikosti aktivnosti koje se ogledaju u svakodnevnoj brizi za razvoj Zajednice, ali i njenog pozicioniranja kao konstruktivnog elementa našeg društva kako na domaćoj tako i na međunarodnoj i međureligijskoj sceni. Ove godine u prvi razred Islamske gimnazije upisan je maksimalan broj novih učenika, od toga 12 odličnih s najvišim prosjekom što je najbolji prosjek do sada i obećava još bolji uspjeh učenika. Također, ravnatelj Mevludi ef. Arslani je istaknuo da su učenici naše škole koji su aplicirali na različite fakultete bez poteškoća iste uglavnom i upisali, a nije mali broj onih koji su aplicirali na više fakulteta i stekli pravo upisa na svakom od odabranih. Kada je u pitanju vjeronauk, iduća godina bit će posvećena kurikularnoj reformi i već zadanim aktivnostima koje obuhvaćaju izuteno širok spektar aktivnosti, kako za vjeroučenike tako i za vjeroučitelje. Nadalje, analizirali su se i rezultati prikupljanja zekata i sadekatu-l-fitra te je izraženo zadovoljstvo i pohvala džematlijama koje su i ove godine pokazali veliku svijest kada su u pitanju ova davanja te se bilježi kombinirani porast od 6%. Također, pohvaljeni su i imami i ostali aktivisti naše zajednice koji su radili na osvješćivanju džemata za potrebu i obveznost ovih davanja. Na sjednici je potvrđen mandat ravnatelju Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića Mevludi ef. Arslaniju u trajanju od pet godina, te su mu članovi i članice Mešihata poželjeli uspješan rad i nastavak uspješnog vođenja naše škole. Obzirom da će cijela iduća godina, ako Bog da, biti u znaku obiljažavanja 100. obljetnice od priznanja ravnopravnosti islama s drugim religijama u Hrvatskom saboru, Mešihat je razmatrao i prijedlog kalendara koji sadrži brojne događaje i manifestacije kojima će se prigodno obilježiti ovaj veliki jubilej. Jedna od opširnijih točaka bila je ona o prijedlogu Statuta Islamske zajednice budući da je proces usklađivanja s Ustavom Islamske zajednice u BiH ušao u svoju završnu fazu. Nakon vrlo plodonosne diskusije u kojoj su učestvovali svi prisutni, prijedlog Statuta uputit će se na dvomjesečnu javnu raspravu. Značajan posao odradila je Pravna služba na čelu s pravnikom Mešihata Berminom Meškićem, a značajan doprinos dali su svi prisutni odgovornim promišljanjem o temeljnom dokumentu naše zajednice. Među ostalim izvješćima prezentirano je i ono o hadžu. Ove godine, ako Bog da, iz Hrvatske na hadž odlaze 44 osobe. Usvojen je i prijedlog datuma svečanosti povodom otvaranja obnovljene džamije u Gunji i objekata Islamske zajednice te određeno da to bude, ako Bog da, 31.10.2015. godine. Krajem listopada, točnije od 22. – 25. 10. 2015. godine u Islamskom centru Zagreb održat će se jedna od najznačajnijih manifestacija u našoj zajednici, a to je 22. europsko natjecanje učača Kur’ana. Rastuće potrebe za širenjem i jačanjem dijaloga dovelo je do inicijative za osnivanje Centra za kulturu dijaloga koja je prihvaćena te će se u narednom razdoblju Centar i osnovati kako bi se Zajednica mogla razvijati u punom kapacitetu i na ovom polju. Nakon preseljenja na ahiret našeg dugogodišnjeg muvekita Muhameda Salihbegovića ovo mjesto je ostalo upražnjeno te su vijećanjem članovi Mešihata odlučili da brigu o ovom segmentu preuzme Abdullah ef. Imširović koji će okupiti stručne osobe kako bi se ovaj važan segment mogao i dalje kvalitetno pratiti. Jedan od prvih zadataka je ustanoviti razloge razlika u namaskim vremenima koje su značajne i postoje, a odnose se na pogranična mjesta s BiH.

H.M.